Najlepsze CV, porady, wzory - Wszystko czego potrzebujesz aby znaleźć pracę

Najlepsze porady, gotowe wzory, wszystko o CV
List motywacyjny
List motywacyjny jest bardzo ważnym dokumentem aplikacyjnym, stanowiącym źródło bezcennych informacji niemożliwych do zawarcia w CV. Niestety przez większość kandydatów – lekceważonym. Najczęściej posługujemy się banalnymi wzorami, nie wnoszącymi nic nowego do wiedzy o kandydacie, a jedynie powielającymi informacje zawarte w CV. Należy uświadomić sobie, że list motywacyjny jest dokumentem przewodnim, który ma pracodawcę zainteresować, zachęcić do lektury CV, a przede wszystkim do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Nie odbierajmy sobie szansy, zadbajmy o to, by list motywacyjny był skutecznym narzędziem komunikacji z pracodawcą.


Co zrobić, żeby list motywacyjny nie był nudy, ale skuteczny?

 • Określ swoje cele i motywację – Dlaczego aplikujesz na konkretne stanowisko? Poza wnikliwym przeczytaniem ogłoszenia, dowiedz się więcej o pracodawcy, np. wchodząc na jego stronę internetową. Dowiedz się czym firma się zajmuje, jakie są jej osiągnięcia itp. Odpowiadając na pytanie: „Dlaczego aplikujesz…?”, uwzględnij swoje cele, wartości, oczekiwania, które firma ta spełnia. To, że znalazłeś ogłoszenie nie oznacza, że dlatego na nie odpowiadasz. Zgłaszasz swoją kandydaturę, ponieważ dana firma oferuje to, co dla Ciebie ma znaczenie, co Ci odpowiada (np. możliwość awansu, rozwoju zawodowego, na którym bardzo Ci zależy, stałe/elastyczne godziny pracy itp.).

 • Selekcja informacji!! Zasada „im więcej tym lepiej” nie znajduje w tym przypadku potwierdzenia. Częstym błędem jest wypisywanie wszystkich możliwych kompetencji, niezależnie od charakteru stanowiska, o które się ubiegamy. W gruncie rzeczy ważne jest to, aby nasze kompetencje były zgodne z tymi jakich oczekuje od nas pracodawca czy też specyfika danego stanowiska. Warto więc zrobić sobie listę wszystkich naszych umiejętności i cech osobowości, a następnie wybrać te, które najlepiej odpowiadają wymaganiom. Zamiast wypisywać listę zalet nie mówiących nic konkretnego o kandydacie (np. „jestem osobą dobrze zorganizowaną, sumienną i rzetelną”), lepiej wyselekcjonować te najwłaściwsze i nadać im odpowiedni kontekst: „Jestem osobą sumienną, do każdego powierzonego mi zadania podchodzę z dużym zaangażowaniem i rzetelnością.” Liczą się także unikalne umiejętności!

 • Informacje potwierdzające posiadanie kwalifikacji – suche zwroty typu: „umiejętność radzenia sobie ze stresem” czy „umiejętności komunikacyjne” tak naprawdę niewiele mówią o kandydacie. Wystarczy dodać informację, będącą niejako „dowodem”. Przykład? „Potrafię obsługiwać arkusze kalkulacyjne MS Excel, co znalazło odzwierciedlenie w tworzeniu niezliczonych ilości zestawień i raportów.”

 • Dlaczego to Ty jesteś wymarzonym kandydatem? Potraktuj swoją kandydaturę jako produkt, który musisz „sprzedać” pracodawcy i przedstaw mu korzyści płynące z zatrudnienia właśnie Ciebie. Jest to równie ważne jak to, jakie Ty korzyści wyniesiesz z tej „transakcji”. Zdobędziesz nowe doświadczenie zawodowe, a może poszerzysz już posiadane? Tak, to duży plus i dobrze o Tobie świadczy, ale nie zapominaj o tym, co może zyskać pracodawca. Pewność, że powierzone Ci zadania zostaną wykonane starannie i sumiennie? Świeżość Twojego spojrzenia i nowe, oryginalne pomysły? Zastanów się dobrze, co możesz zaoferować!

 • Osiągnięcia – jeżeli masz takowe na swoim koncie – pochwal się. Odniosłeś sukces w poprzedniej pracy? Może doprowadziłeś do podpisania bardzo dużego kontraktu lub pozyskałeś dużą liczbę klientów? Jeśli tak, to koniecznie wspomnij o tym w liście motywacyjnym. Powie to o Tobie więcej, niż zbitek sztampowych umiejętności.


List motywacyjny krok po kroku:

 • Nagłówek „List motywacyjny” nie jest konieczny, ale na pewno nie zaszkodzi.
 • List motywacyjny zawsze jest skierowany do konkretnej osoby. Jeśli nie wiemy do kogo zaadresować, warto zadzwonić do firmy i po prostu zapytać, a taką informację niewątpliwie uzyskamy.
 • W pierwszym akapicie zamieszczamy informację na jakie ogłoszenie odpowiadamy, na jakie stanowisko aplikujemy itp. i poniekąd dlaczego.
 • Następnie najważniejszy akapit, mający na celu zaprezentowanie kandydata. Piszemy, dlaczego nadajemy się na dane stanowisko – o swoim doświadczeniu, umiejętnościach, predyspozycjach, osiągnięciach. Wszystko to, powinno być adekwatne do stanowiska, o które się ubiegamy. Zadbajmy, by informacje zawarte w tym akapicie nie były powtórzeniem tych z CV, ewentualnie mogą być ich rozszerzeniem czy też uzasadnieniem. Warto więc wysilić się i np. umiejętnościom nadać odpowiedni kontekst, potwierdzić czy uzasadnić.
 • W kolejnym akapicie dobrze jest uzmysłowić pracodawcy, jakie odniesie korzyści, zatrudniając nas, jak również co my sami zyskamy pracując u niego (np. możliwość dalszego rozwoju zawodowego, awansu itp.)
 • Ostatnia część listu motywacyjnego jest wyrażeniem gotowości stawienia się na rozmowie kwalifikacyjnej, jak również podziękowań za pozytywne rozpatrzenie aplikacji.
 • List kończymy zwrotem grzecznościowym – „Z poważaniem”, „Z wyrazami szacunku” i podpisem. (Nigdy – Pozdrawiam, Jan Kowalski :)) 

Copyright © 2010 MMC.