Najlepsze CV, porady, wzory - Wszystko czego potrzebujesz aby znaleźć pracę

Najlepsze porady, gotowe wzory, wszystko o CV
O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?


  • Układ naszego CV musi być logiczny i przejrzysty. Ważne jest oddzielenie strony lewej (zawierającej hasła i daty) od strony prawej (zawierającej dane dotyczące naszego życia zawodowego. Należy pamiętać również o odstępach między poszczególnymi punktami CV.
  • Można pokusić się na pewne „upiększenia” ale z umiarem. Najważniejsza jest treść i przejrzystość dokumentu. Wyjątkiem jest ubieganie się o stanowiska kreatywne, artystyczne. Wtedy CV może stanowić dowód naszej kreatywności (nietypowy układ, kolorystyka, CV w formie prezentacji multimedialnej, filmu itp.)
  • CV powinno zajmować do 1 strony A4, w przypadku bogatego doświadczenia zawodowego do 2 stron.
  • Czy w danych osobowych umieszczamy informację o stanie cywilnym? Nie! Jest to nasza prywatna sprawa i nie ma potrzeby informowania o tym pracodawcy chyba, że tego wymaga. Dlaczego może wymagać? Ponieważ stanowisko, o które się ubiegamy wiąże się z częstymi wyjazdami, dużą liczbą nadgodzin, 3 – zmianowym systemem pracy itp.
  • Należy podpisać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych.
  • Wystrzegajmy się błędów ortograficznych i literówek.
  • Jeżeli nie mamy pewności czy nasze CV jest napisane poprawnie, poprośmy o ocenę kogoś postronnego (kolegę, przyjaciela). Ktoś ze świeżym spojrzeniem, na pewno wyłapie ewentualne błędy.
  • Nie oszukujmy – wszystkie informacje zawarte w CV można zweryfikować. Pracodawcy coraz częściej kontaktują się z poprzednimi zakładami pracy z prośbą o opinię na temat kandydata, stosują nietypowe metody rekrutacyjne lub są po prostu świetnymi obserwatorami.
  • Wraz z CV można wysyłać załączniki. Jeżeli pracodawca tego wymaga, można wysłać zaświadczenia, dyplomy ukończenia szkół, kursów itp. Warto jednak, nawet bez wyraźnej sugestii pracodawcy załączyć opinie referencyjne. Zaoszczędzimy w ten sposób jego cenny czas, jak również zwiększymy swoje szanse. Z czystej wygody, mając w ręku opinie (oczywiście pozytywne) pracodawca może podjąć decyzję o naszym zatrudnieniu, bez konieczności rozpatrzenia pozostałych kandydatur. Dlatego zaleca się zabieganie o tego typu dokumenty.
 

Copyright © 2010 MMC.