Najlepsze CV, porady, wzory - Wszystko czego potrzebujesz aby znaleźć pracę

Najlepsze porady, gotowe wzory, wszystko o CV • Katalog stron

Curriculum vitae krok po kroku:


 • CV tytułujemy na samej górze pełną nazwą – Curriculum vitae. Nie należy stosować skrótu CV, gdyż jest to tzw. kolokwializm.
 • Pierwsza część do dane osobowe – imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, numer telefonu oraz e – mail.
  1. Nr telefonu - jeżeli używamy więcej niż jednego telefonu, warto udostępnić każdy numer pracodawcy, aby zapewnić pracodawcy i sobie pewny kontakt.
  2. E - mail – ważne, aby brzmiał poważnie i stosownie. Najlepiej jeśli składa się z imienia i nazwiska (np. jan.kowalski@email.pl lub j.kowalski@email.pl ). Czy to takie ważne? Owszem! Trudno traktować poważnie osobę legitymującą się adresem „skarbuś69”, „misia” itp.
 • Zdjęcie w CV nie jest obligatoryjne. Należy je zamieścić, jeśli pracodawca tego wymaga. Ważne, aby zdjęcie było stosowne – najlepiej legitymacyjne, dyplomowe. Mile widziany uśmiech? Kategoryczne nie dla zdjęć nieformalnych – z wakacji, imprezy itp.
 • Kolejna część to zazwyczaj wykształcenie, jednak dziś pracodawcy coraz większą wagę przywiązują do doświadczenia zawodowego, dlatego warto umieścić je przed wykształceniem. Osoby z niewielkim doświadczeniem mogą dodać do tego punktu praktyki zawodowe (Doświadczenie i praktyki zawodowe)
  1. Przedział czasowy trwania zatrudnienia/praktyk umieszczamy z lewej strony.
  2. Z prawej piszemy pełną nazwę zakłady pracy (adres i nr telefonu również) oraz zajmowane stanowisko. Zakres wykonywanych obowiązków można przenieść do punktu Umiejętności.
  3. Rozpoczynamy od ostatniego miejsca zatrudnienia (zasada odwróconej chronologii).
  4. Ważne jest, by „dozować” informacje i dobierać je stosownie do stanowiska o jakie się ubiegamy. Jeżeli nie jest to możliwe, ponieważ posiadamy np. niewielkie doświadczenie, warto uwydatnić te aspekty dotychczasowej pracy, które mogą być przydatne na nowym stanowisku.
 • Następnym punktem jest Wykształcenie. Podobnie jak w przypadku doświadczenia warto dozować informacje. Jeżeli ubiegamy się o stanowisko o niższych kwalifikacjach niż posiadane, można poprzestać na wykształceniu średnim. Pracodawcy nie zawsze jest potrzebna osoba z wyższym wykształceniem. To nie jest kłamstwo!!
  1. Z prawej strony należy umieścić nazwę uczelni i miejscowość, kierunek oraz specjalność, jak również uzyskany tytuł (technik, magister…)
  2. Podobnie jak w przypadku doświadczenia rozpoczynamy od ostatnio ukończonej szkoły (zasada odwróconej chronologii)
  3. Nie uwzględniamy szkoły podstawowej czy gimnazjum, ponieważ stanowią one podstawę do dalszej edukacji. W przypadku, kiedy mamy wykształcenie wyższe można pominąć również szkołę średnią chyba, że rodzaj/kierunek jest istotny.
 • Kolejny punkt to Kursy i szkolenia. Zamieszczamy go oczywiście pod warunkiem, że takowe odbyliśmy. Włączamy tu oczywiście kurs prawa jazdy.
  1. Z lewej strony piszemy datę ukończenia kursu (wystarczy miesiąc i rok) a z prawej rodzaj kursu np. prawo jazdy kat.B, florystyczny – poziom I/II
  2. Niektóre informacje, jak np. z zakresu informatyki szybko się dezaktualizują, dlatego kurs z obsługi komputera odbyty 7 lat temu, niekoniecznie będzie atutem.
 • Kluczowym punktem naszego CV są Umiejętności. Informacje tu zawarte stanowią dla pracodawcy cenne źródło wiedzy o naszej „przydatności”. Co tu umieścić?
  1. Czynności wykonywane na poprzednich stanowiskach np. archiwizacja dokumentów, obsługa urządzeń biurowych, tworzenie stron internetowych, programowanie, prowadzenie szkoleń grupowych itd.
  2. Umiejętności nabyte w toku kształcenia, kursów i szkoleń – np. obsługa specyficznych programów jak Płatnik czy Symfonia, analiza dokumentów.
  3. Inne umiejętności – np. interpersonalne, pracy zespołowej (i samodzielnej – nie zamykajmy sobie drogi jednym niedopatrzeniem?)
 • Ostatnią, bardzo często bagatelizowaną częścią naszego CV są Zainteresowania, hobby. Wydawać by się mogło, że nie mają one większego znaczenia dla pracodawcy, jednak nie na darmo obecne są niemalże w każdym formularzu CV. Dlaczego są ważne? Ponieważ mówią o tym, jaką jesteśmy osobą, jak spędzamy wolny czas. Dzięki temu punktowi możemy zaprezentować się jako osoby interesujące, godne uwagi. Może się nawet zdarzyć, że zainteresowania nasze i przyszłego szefa będą zbliżone, a może nawet takie same. Prosty sposób, żeby dodatkowo zapunktować. Ale!! Bez kłamstw, wyolbrzymiania i naciągania faktów!!
  1. Napiszmy to, co lubimy robić w wolnym czasie, co sprawia nam przyjemność, czym naprawdę się interesujemy.
  2. Zainteresowania i hobby nie muszą wcale wiązać się ze stanowiskiem, o które się ubiegamy. W końcu to wyraz naszej osobowości „po pracy”.
  3. Sport, muzyka, książka. Znajomo brzmi? A w rzeczywistości – ostatnią książkę przeczytaliśmy rok temu, muzyki słuchamy w radio, a sport… jak już nie ma co oglądać w TV. Pamiętaj!! Pisz tylko o tym, czym faktycznie się zajmujesz. Grasz na jakimś instrumencie, wieczorami słuchasz muzyki np. poważnej zamiast kolejnego serialu w TV, panie w bibliotece dobrze Cię znają, a może tracisz fortunę na książki? Jeśli tak, to śmiało możesz się tym pochwalić.
  4. Jeśli nie potrafisz określić swoich zainteresowań, dobrze się zastanów. Na pewno jest coś, co lubisz robić. Może codziennie zachwycasz bliskich ciekawymi potrawami? Lubisz dekorować swój dom, zmieniać wystrój? Pasjami oglądasz kanały podróżnicze lub przyrodnicze itp.?
  5. W przypadku prawdziwego braku zainteresowań, warto znaleźć sobie jakieś hobby. Nie tylko dla pracodawcy, ale przede wszystkim dla siebie samego!
 • Zwieńczeniem naszego życiorysu jest klauzula o wyrażeniu zgody na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).
 

Copyright © 2010 MMC.